Mit ne mondj húsvétkor az ételérzékeny és ételallergiás gyerek(nek) szüleinek!
2015.04.04.Címkék: fruktóz_malabszorpció, laktózintolerancia, gyümölcscukor, tejcukorérzékenység, húsvét, tejallergia
Sokan írtok nekem, és aki írt, tudja, hogy igyekszem mindig mindenre válaszolni. Ilyen levelezések alkalmával kiderült, hogy nemcsak nálam, nálunk, de sok ételérzékeny vagy ételallergiás gyerek anyukájánál, szülőnél verik ki a biztosítékot a következő mondatok ünnepek alkalmával, főleg, ha az a család, régi ismerősök szájából hangzik el. Miattuk is szerettem volna erről beszélni. Az alábbiak most csak a saját és ismerős anyukák, apukák tapasztalatai alapján fogalmazódtak meg, így a fruktóz malabszorpciót, laktózintoleranciát, tejallergiát érintve.
– Ez egy nagyon finom, teljesen jó sonka, miért nem ehet belőle? – Azért, mert a legtöbb sonkában, ha finom, ha nem, cukor vagy mesterséges édesítő van, sőt van olyan, amelyik nyomokban tejet, tejsavót is tartalmazhat. (Alaposan meg kell nézni az összetevőket.)
– De hát ez minőségi sonka, a …-ban vettem! Ebből biztos ehet. – Ha az összetevők között nem tüntették fel a cukrot vagy egyéb mesterséges édesítőt, akkor igen, ehet belőle a gyerek.
– Csak az élesztő felfuttatásához használtam kristály/barna/nádcukrot. – Az akkor is cukor, amit a fruktózérzékenynek kerülnie kell, mert – egyéntől függően – de problémát okozhat az ételérzékeny vagy ételallergiás kicsinek.
– Csak az élesztő felfuttatásához használtam tejet! – Akkor is van benne tej, amitől a tejallergiás/ laktózérzékeny nagy valószínűséggel – egyéntől függő tünetekkel – rosszul lesz.
– De hát ez csak nyomokban tartalmaz tejet! Így sem eheti? – Nem, ha tejallergiás/ laktózérzékeny, akkor nem eheti, mert nagy valószínűséggel – egyéntől függő tünetekkel – rosszul lehet tőle.
– Ez csak savanyú káposzta! Miért lenne benne cukor? – A savanyított káposztákhoz a legtöbb esetben adnak cukrot, vagy egyéb mesterséges édesítőt, igen, még a piacon vásároltakhoz is. De ha ismertek a pontos összetevők, rajta vannak a címkén, és nincsen benne cukor, mesterséges édesítő, akkor nincs akadálya, hogy megkóstolja a kicsi.
– Csak egy kis laktózmentes sajtot reszeltem be/rá! – Ha tejallergiás a gyermek, akkor semmilyen tejterméket nem ehet, mert egyéntől függő tünetekkel rosszul lehet tőle.
– De hát ez nádcukorral/barnacukorral készült! – A nádcukor, barnacukor is cukor, amit a fruktózérzékeny nem fogyaszthat.
– Direkt diabetikus csokit vettem! – Igen, de ő fruktózérzékeny, nem ehet fruktózzal vagy szacharózzal készült csokit, márpedig a legtöbb diabetikus termék ezzel készül, ráadásul, ha tejallergiás/laktózérzékeny, akkor tejet/laktózt is kerülnie kell, különbön rosszul lehet a jószándékkal adott édességtől is.
– Nem ehet tormát húsvétkor? – Nem, ha cukor van benne, akkor nem, márpedig a legtöbb tormás készítménybe tesznek. De ha házi készítésű, és 100%, hogy nincs benne cukor, vagy a címkén az összetevők között nem szerepel, akkor megkósolthatja.
– Csak egy kis tejszínt/tejfölt raktam bele… – Ha a gyerek laktózérzékeny/tejallergiás sajnos nem ehet semmilyen tejterméket, mert egyéntől függő tünetekkel rosszul lehet tőle.
Mindenkinek kitartást és sok türelmet! Kellemes Húsvéti Ünnepeket!