Farsangi fánk a tej- és fruktózmentes diéta szerint és tojás nélkül
2013.01.27.Kategória: Fruktózmentes, Tejmentes, Tojás nélkül, Laktózmentes, Desszert,
Címkék: sütemény, fánk, farsang, farsangi fánk
Recept összetevői:
Közeledik a farsang, mindenhol nyálcsorgató fánk fotókba botlom… Nézelődök, kutakodok, és egyszer csak úgy döntök, azért is lesz nálunk farsangi fánk! Mivel kikerülhetetlen, hogy a fánkot olajban kell kisütni, és ha lehet, akkor nem is sütök olajban, ezért a másik, még nálunk problémát okozó elemet, a tojást szeretném elhagyni a fánkból. Mivel annyi minden működik nagyon jól tojás nélkül (kalács, pogácsa, keksz, kenyér), ezért elég bizakodóan álltam hozzá a feladathoz, és bár nem is vártam, elsőre sikerült egy klassz tésztát kikísérleteznem. A fánk puha lett, légies, és bevallom, én magában szerettem a legjobban.
Hozzávalókat (kb. 20 db közepes fánkhoz) ld. jegyzetlapon.
- 250 gramm liszt
- 15 gramm élesztő
- 1 mokkáskanál szőlőcukor
- 25 gramm xilit/nyírfacukor
- 25 gramm vaj (tejmentes! cukormentes!)
- 150 gramm növényi tej (zabital, ha javasolhatom, mert édesebb íze van)
- csipet só
- zsiradék a sütéshez (olaj/kókuszzsír)
A langyos tejben morzsoljuk el az élesztőt, és keverjük el a szőlőcukorral, hagyjuk felfutni. A lisztet közben szitáljuk át, tegyük hozzá a sót, az édesítőt és a langyos olvasztott margarint, végül a kovászt (felfuttatott élesztőt). Gyúrjuk addig, míg kalácstészta sűrűségű tésztát nem kapunk (hólyagos, lágy tészta). Takarjuk le, tegyük meleg helyre, és hagyjuk másfélszeresére kelni (kb. fél óra).
A megkelt tésztát borítsuk lisztezett deszkára, majd kezünkkel nyomkodjuk ujjnyi szélesre, ezután jöhet a szaggatás. Én pogácsa szaggatóval dolgoztam, de ha valakinek fánk szaggatója is van, hajrá! :) A kiszaggatott tésztát hagyjuk még kb. fél óráig kelni. Ha valaki azt akarja, hogy a közepén ott legyen a hagyományos kis mélyedés, nyugodtan nyomkodja meg ujjával a cikkelyek közepét.
Majd jön a sütés, sajnos nem ússzuk meg a zsiradékot, de aki bírja, illetve akinél bírja a picur az egészségesebb változatot, az használja nyugodtan (pl. kókuszzsír). A fánkokat középforró bő zsiradékban, egyenletes tűzön süssük ki. Egyszerre ne tegyünk túl sok darabot az olajba, mert akkor nem lesz helye a növekedésre. Amikor beleraktuk a tésztát a serpenyőbe, fedjük le, majd 1-2 perc múlva fordítsuk át, ekkor már süthetjük fedő nélkül tovább. Szűrőkanállal vagy fogóval szedjük ki a fánkokat konyhai papírtörlőre, jól itassuk le a zsiradékot.
Mi Apával a Nagymama által készített (cukor- és édesítőmentes) házi körtelekvárral ettük a fánkokat, a picur pedig magában. Ha valaki mindenképpen szeretne valami lekvárszerűt adni a kicsinek is, de még nem tartanak a diéta abban a szakaszában, hogy gyümölcsöket ehet a pici, akkor készíthet hozzá sütőtöklekvárt/sütőtökpürét. (A sütőtököt mossuk meg, töröljük meg, majd vágjuk ketté. A magokat kanállal kaparjuk ki, majd a csónakokat tegyük rá egy sütőpapírral bélelt tepsire. Jól (bőven) szórjuk meg vízzel és kicsit hintsük meg fahéjjal. Így megsütve omlós lesz és puha, édes lesz az íze. Ha szükséges, pürésítsük még le, hogy teljesen lekvárszerű legyen, cukor nem kell bele, elég édes anélkül is, de ahány háztartás, annyi szokás :)
Most farsangig biztos párszor előkerül ez a recept nálunk!