Quinoás tönkölylisztes házikenyér
2013-05-22Kategória: Fruktózmentes, Tejmentes, Tojás nélkül, Laktózmentes, Reggeli, Uzsonna, Vacsora,
Címkék: kenyér, quinoa
Recept összetevői:
A tönkölyliszt magas vitamin és ásványianyag tartalmáról már korábban írtam (ld. tönkölylisztes kenyér), a quinoa – gabonaféle – hasonlóan magas tápanyagértékeiről pedig már a facebookon is megemlékeztem: többek között azt emeltem ki, hogy sokféle ásványi anyagot (magnézium, kálium, kalcium, vas, cink) tartalmaz, és igen gazdag B-, C- és E-vitaminban és antioxidánsokban is. Elég magától értetődő, hogy csak egy kis idő kellett és a házi kenyerembe is kombináltam a kettőt. Jelentem, a teszten sikeres átment, a kenyér nagyon finom, kicsit tömörebb, mint a sima tönkölylisztes változat, de ha lehet, még egészségesebb reggeli és vacsora alap.
Hozzávalókat ld. a jegyzetlapon.
- 230 gramm tönköly liszt
- 20 gramm puffasztott quinoa (ha a kenyér ízlett így, akkor a következő próbálkozásoknál lehet emelni a quinoa mennyiségét, és csökkenteni a lisztét)
- 150 ml víz
- 10 gramm élesztő
- 1 tk szőlőcukor
- 1 tk só
- fél ek (oliva)olaj
Az elkészítés a korábbiak szerint: a langyos víz kisebb részében a cukorral megfuttatjuk az élesztőt. Közben a keverőtálba mérjük ki a lisztet, szitáljuk át, adjuk hozzá a puffasztott quinoát, a sót, az olajat, és a többi vizet, majd mehet bele a megfuttatott élesztő. Gyúrjuk, dagasszuk a tésztát, míg végül már nem ragad az edény falához, és hólyagossá válik. Tegyük meleg helyre, és kelesszük a duplájára, kb. 1 óra.
Ha megkelt, lisztezett felületen újra gyúrjuk át, formázzuk olyanra, amilyen sütőben kívánjuk sütni. Én egy kisebb téglalap alakú formába helyeztem bele, amit előzetesen kivajaztam, kiliszteztem, de tehetjük szilikon sütőformába is. Takarjuk le egy konyharuhával (hogy ne érje huzat), és hagyjuk a formában kétszeresére kelni a tésztát, kb. 20 perc.
Majd ha úgy szeretjük, vágjuk be 3-4 helyen egy éles késsel (én ezt most elhagytam), kenjük meg vízzel, és toljuk 220 fokra előmelegített gőzösített sütőbe (azaz helyezzünk a sütőnk aljára egy vízzel teli edényt). 10 percig süssük így a kenyeret, majd vegyük vissza a hőfokot 175 fokra, és még 50 percig süssük így. A végén kenjük le hideg vízzel, jó alaposan. Sütés után közvetlenül úgy tűnhet, hogy sziklakeménységű kenyeret készítettünk, de ahogy kezd kihűlni a kenyér, egyre jobban érezzük, hogy puhává válik a héja is. Hidegen szeljük csak meg.