Kovászos fehérkenyér
2012.04.24.Kategória: Fruktózmentes, Tejmentes, Tojás nélkül, Laktózmentes, Reggeli, Tízórai, Uzsonna, Vacsora,
Címkék: sütőpor_nélkül, kenyér, élesztő_nélkül, kovászos kenyér
Recept összetevői:
Kitartó próbálkozás eredménye ez a kenyér. Mint már említettem, olyan kenyeret akartam készíteni, amelyben nincs élesztő, szódabikarbóna, tojás, tej, sütőpor, tehát semmi olyan, ami hasfájást válthat ki.
Ez volt az első kenyér, amely ehető lett :), finom ropogós volt a külseje, de puha a belseje, kicsit laposabb lett, mivel kör alakú tepsiben sütöttem ki, de másodjára már ez sem hibádzott :)
Hozzávalókat ld. a jegyzetlapon.
- Hozzávalók egy kisebb cipóhoz:
- 75 gramm kovász
- 250 gramm liszt
- 7,5 gramm só
- 150 gramm kézmeleg víz
A kovász elkészítése:
Az élesztőmentes kovász elkészítéséhez szükség van három-négy napra, de gyerekjáték az egész, és utána csak szaporítani kell. A leírás itt, bár én nem bonyolítottam ennyire, és ugyanúgy funkcionált, kovász lett belőle.
– 1. nap: veszünk egy befőttes üveget és rakunk bele 3 ek kézmeleg vizet és 3 ek fehérlisztet, összekeverjük, lezárjuk az üveget.
– 2. nap: hozzáteszünk a tésztához még 3 ek kézmeleg vizet és 3 ek fehérlisztet, ezt is összekeverjük.
– 3. nap: 100 gramm víz és 100 gramm liszt jön még hozzá. És hagyjuk még egy napot állni.
– Ha használtuk a kovászt, hűtőbe rakhatjuk, ott eláll a következő alkalomig, azt írják, ha nem penészes, akkor használható. Ugyanis kicsit becsapós, mert a jó kovásznak enyhén savanykás lesz az illata.
A kenyér elkészítése (recept innen):
A felsorolt hozzávalókat megdagasztjuk, és meleg helyen megkelesztjük. Érdemes türelmesnek lenni, és akár 6-8 óráig is keleszteni, pl. este bedagasztjuk és reggel dolgozunk vele tovább, vagy fordítva (nálunk ez utóbbi vált be).
A megkelt tésztát lisztezett felületen átgyúrjuk, majd kivajazott formába tesszük (én egy téglalap alakú őzgerinc formába tettem már a másodikat, és sütésnél már tényleg fölfelé növekedett, és egész kenyérforma lett :)
Még egyszer megkelesztjük, sokkal rövidebb ideig, én kb. 1-1,5 óráig kelesztem még. A sütőbe egy vízzel teli edényt helyezünk, és előmelegítjük 220 fokra.
A sütés előtt vízzel megkenjük a kenyeret, és bevágjuk. 10 percig 220 °C-on, 30 percig 180 °C-on sütjük. A sütőből kivéve ismét megkenjük vízzel, és egy rácsra tesszük hűlni, nehogy elázzon az alja a saját gőzében.
Mondanom sem kell, hogy a picur imádta így kereken is :)
Ha tetszett a recept, kövess a Facebookon és az Instagramon!
2020-ban a COVID19 okozta önkéntesen vállalt karanténhelyzetben újrakészítettem és fotóztam a 3 napos kovászos kenyeret: