Szivárvány torta a fruktóz- és tejmentes diéta szerint

2015-02-26

Kategória: Fruktózmentes, Tejmentes, Laktózmentes, Desszert, Uzsonna,

Címkék: , , , , , , , ,



Recept összetevői:

Aki követi a blog facebook oldalát, jól tudja, hogy miért született ez a torta. Közeledett a picur oviban ünnepelt szülinapja, és szerettem volna, ha az ő tortája is olyan csillivilli-marcipános-bogyóésbabócás-barbies-mylittleponys-színes-szuper-tökéletes, mint a többieké, ezért majdnem az összes mentes cukrászdát végigjártunk, de a tej-fruktózmentes diétának megfelelő tortát nem kínáltak, ahol meg esetleg szóba jöhetett valami, nem lehetett megnézni, milyen, vagy már annyira egészséges paleo/vegán stb.volt, hogy ránézésre látszott, ezt a gyerekek nemhogy nem eszik meg, de meg sem fogják kóstolni. Arról nem is beszélve, hogy ezek a torták úgy néztek ki, amilyet otthon én is készítek, és az áráról persze ne beszéljünk. A csalódáscunami után bementem a kedvenc kisboltunkba, vettem 20 minőségi boldogtyúkos :) tojást, szuperjó kis lisztet és nekiálltam kísérletezni. Így született meg a szivárvány torta a fruktóz-tejmentes diéta szerint, sőt kikísérleteztem egy marcipánt is hozzá, mert ha lúd, legyen kövér :-D Megérte a fáradtságot! Komolyan mondom!

szivarvany_torta_belseje.jpgA piskóta a hagyományos recept szerint készült icipici átalakítással (ha valaki tojásmentes piskóta receptet keres, olyat is talál a blogon: ld. banános csokitortatorta két éves szülinapra). Mivel itt laponként kell 2-2 tojást használni, ezért 1 piskóta lapot írok le pontosan, de persze minden egyes színnél így kell eljárni. Én 6 színt kevertem ki, így összesen 12 db tojást használtam, de ahogy írtam, lehet tojás nélkül is piskótát készíteni, ez csak egy variáció a sok közül.

1 db piskóta lap:

  • 2 tojás
  • 2 evőkanál édesítő (fruktózérzékenység esetén inkább szőlőcukrot javasolnék, én úgy készítettem most, hogy 1 ek xilit/nyírfacukor és 1 ek szőlőcukor)
  • 2 púpozott evőkanál liszt
  • 1 mokkáskanál sütőpor
  • egy icipici csipet só
  • ételfesték – kb. 1-2 kávéskanálnyi kell bele (fruktózérzékenység esetén lehetőleg természetes színezéket keressetek, mint céklapor stb., de ha mégsincs idő kísérletezni, akkor is olyan ételfestéket, amiben nincs cukor!!)

A tojások sárgáját a cukorral és a vaníliával keverjük fehéredésig. A lisztet szitáljuk át egy külön tálba, és keverjük össze a sütőporral. A tojások fehérjét is verjük kemény habbá. Ezután a tojássárgáját színezzük meg (így véletlenül sem törjük össze a fehérjét, ha végén kísérletezünk azzal, mennyire erős a szín), majd szórjuk rá a liszt felét, tegyük rá a tojásfehérjét, majd a tetejére a maradék lisztet, és fakanállal keverjük, de nagyon óvatosan, nehogy a tojáshab összetörjön. A tésztát öntsük sütőpapírral kibélelt formába (vagy jól kivajazott kilisztezett formába), és 180 fokra előmelegített sütőben helyezzük, ha a a teteje kissé elkezd barnulni, már készen is van (kb. 20 perc). A megsült piskótát hagyhatjuk még pár percet a sütőben hűlni, majd borítsuk ki, lehetőleg rácsra, hagyjuk teljesen kihűlni. Így járjunk el a további színekkel is. Én két színt kevertem ki és sütöttem ki egyszerre, mert volt két kb. 20-22 cm-es kerek sütőformám, így nyertem egy kis időt.

szivarvany_torta_belseje_2.jpg

Vajas diókrém (működik mandulával, más magokkal, de akár magok nélkül is! vajas vaníliás krémként, ha még kerülnétek a magokat):

  • 500 gramm (5 dl) növényi tej (mi most épp rizstejet használtunk)
  • 40 gramm vaníliás pudingpor (cukor-tej-mindenmentes, mi az Alnatura vaníliás pudingporát használjuk)
  • 100 gramm darált dió
  • 250 gramm puha (!!szobahőmérsékletű!) vaj (fruktóz-tejmentes diétán levőknek pl. liga)
  • 1 rúd vanília
  • 100 gramm porcukor (fruktózérzékenység esetében ez lehet 100 gramm szőlőcukor, vagy vegyítve porrá őrölt xilittel, az én kislányomra a xilitre is néha érzékenyen reagál, ezért úgy készítettem, hogy 70 gramm szőlőcukor és 30 gramm xilit)

A tejből öntünk egy keveset a keverőtálba, a többit pedig a fazékba. A kevés növényi tejjel elkeverjük a pudingport, és hozzáadjuk az édesítő egyharmadát (én itt a xilitet adtam hozzá, mert ha felfőzzük kevésbé okoz gondot nálunk). Eközben a fazékban levő tejet felforraljuk. Abba az edénybe, amelyben a hideg tejjel elkevertük a port és a cukrot, beleöntjük a felforralt tejet, miközben az egészet kevergetjük, majd visszaöntjük a fazékba, és alacsony fokozaton továbbsűrítjük, kevergetjük. (Így nem lesz csomós.) Adjuk hozzá a darált magokat is (mi esetünkben diót). Pár perc alatt kész a massza, de kicsit hagyjuk hűlni. Ha már meghűlt, gépi habverővel dolgozzuk össze a puha vajjal és a maradék cukorral. Egy isteni finom, kenhető lágy krémet kapunk.

Ezt a krémet kenjük a tortalapokra, és a külsejére, csodásan lehet vele dolgozni. Ha tudom, hogy ilyen mutatós krémet lehet készíteni, már az egy éves szülinapra is ezt használtam volna :)

Tegyük a hűtőbe, hogy szépen megdermedjen.

A marcipán készítése xilittel és szőlőcukorral ugyanazzal a tematikával fut. Ha xilittel készítjük cukormentes lesz a marcipánunk, de nálunk a xilit még mindig okoz gondokat nagy mennyiségben, és mivel a picike négy napon keresztül ünnepelt, és sütizett, ezért nagyon oda kellett figyelnem a fruktóz bevitelre!

  • 75 gramm mandulaliszt
  • 50 gramm porrá darált xilit vagy szőlőcukor (szőlőcukorból mehet 1:1 arányba is, tehát 75 gramm mandula, 75 gramm szőlőcukor, de az nagyon édes volt nekünk)
  • 30 g víz
  • (színezék, ha Ti is akartok szivárványt a torta tetejére :))
  • (én a keserűmandulát elhagytam, 1 mk kell belőle elvileg)

szivarvany_torta.jpgA mandula lisztet átszitáljuk, és összekeverjük az édesítő nagyobb részével (kb. 30 gramm a xilit esetében, 50 gramm a szőlőcukor esetében, ha 1:1 arányban használjuk). A maradék édesítővel a víz segítségével szirupot főzünk (lassú tűzön gyöngyözésig hevítjük, még pár percig a tűzön hagyjuk, majd kevergetve hűtjük vissza). A kihűlt sziruppal alaposan összegyúrjuk a marcipánt. Nekem nem állt össze a massza, ezért még egy kis kézmeleg vizet adtam a masszához. Kicsit hagytam pihenni lezárt alufóliában, majd színeztem. Így készült a torta  tetejére a szivárvány és a betűk, meg a szám. A pici imádta, azóta is azt kérdezi, mikor lesz olyan alkalom, amikor a torta tetejére készítek marcipánt :) (egyébként már ki is találtam, de ez még meglepetés)

Sajnos a tortát az oviban vágták meg, így nincs róla képem, ha kapok használható fotót, mindenképpen közzéteszem. A gyerekek állítólag imádták, a picike azt mondta, ez élete legjobb tortája, persze tudom, tudom, 4 éves, de akkor is, édes volt, ahogy mondta, és csillogott a szeme :).

szivarvany_torta_egesz.jpg

Ha tetszett a recept, kövess a Facebookon és az Instagramon!

Az alábbiak is érdekelhetnek: